Seime vyko seminaras-diskusija "Ar reikia Lietuvai Seksualinių nusikaltėlių registro? Lenkijos patirtis"
Gruodžio 02, 2019

Seime vyko seminaras-diskusija "Ar reikia Lietuvai Seksualinių nusikaltėlių registro? Lenkijos patirtis", kurią organizavome kartu su Seimo nare R. Šalaševičiūte.
Kaip žinia, mūsų vyriausybės sprendimas yra laikinai stabdyti tokio registro kūrimą šalyje, pasirenkant kurti sąsajas tarp jau egzistuojančių duomenų bazių, tikintis, kad tai bus lygiavertis pakaitalas. Mes tokį žingsnį vertiname kaip technokratinę, nepakankamą priemonę apsaugoti vaikus nuo seksualinio smurto.
Todėl buvo ypatingai įdomu išgirsti Lenkijos Teisingumo ministerijos komandos, kūrusios ir dabar prižiūrinčios Seksualinių nusikaltėlių registrą, pranešimus, diskutuoti su jais.
Lenkijoje registras pradėjo veikti 2017 m., jo viešojoje, visiems prieinamoje dalyje šiuo metu yra 946 vyrai ir moterys, papuolę čia dėl mažamečių išžaginimų, ypač žiaurios seksualinės prievartos, dėl recidyvų. Yra jų nuotraukos, asmens duomenys, išskyrus adresą.
Uždarojoje dalyje yra registruoti 4454 asmenys.
Į registrą įtraukiama tik teismo sprendimu, tai yra bausmės dalis, pasibaigus galioti teismo paskirtai bausmei - nusikaltėlio duomenys yra pašalinami.
Kai kurių mūsų ministerijų, valstybės tarnybų atstovų reakcija į aptariamą registrą, kaip stiprią vaikų apsaugos priemonę, verčia susimąstyti - tikrai matome, kad pašaipi, "atsipūtusi" laikysena rodo problemos nesuvokimą.
Lietuvoje kasmet didėja vaikų seksualinio prievartavimo, tvirkinimo, vaikų pornografijos kūrimo atvejų, nemažėja išžaginimų.
Vaikai patys neapsigins, nors vienas žymiausių šalies kriminologų ir siūlė vietoje "nesąmoningo" registro mokyti vaikus pasakyti "ne" savo skriaudėjams.
Abejingi, nes tai mūsų neliečia?

Straipsniai

2015 M. VIEŠOS PASKAITOS-DISKUSIJOS „PROSTITUCIJA IŠ ARČIAU“ ŠALIES BIBLIOTEKOSE
  • I istorija

    Mane, trijų mėnesių kūdikį, paliko mama... užaugau vaikų globos namuose... įstojau mokytis, tačiau studijoms labai trūko pinigų... pažįstamas vaikinas pasiūlė vasarą išvažiuoti į Ispaniją padirbėti, sakė reikės skinti apelsinus, darbas nesunkus ir užsidirbsiu pinigų studijoms...kai atvažiavome, man pasakė, jog pamirščiau apelsinus - turėsiu dirbti prostitute... buvau parduota... verkiau, nesutikau... tada mane mušdavo, daužydavo, pririšdavo prie lovos ir prievartaudavo...
  • II istorija

    Gyvenau kaime su mama, jos sugyventiniu ir broliais... trylikos metų mane išprievartavo patėvis... pasakiau mamai, bet ji manimi netikėjo... man buvo labai skaudu... po trijų metų išvažiavau mokytis siuvėjos specialybės, susiradau draugę... ji pasiūlė važiuoti pailsėti į Vokietiją... apsidžiaugiau, nes niekada nebuvau užsienyje... Vokietijoje mane uždarė į kambarį ir pasakė, jog vakare ateis vyras ir turėsiu viską daryti, ko jis norės... aš verkiau ir galvojau, jog noriu mirti... ašaros nepadėjo, turėjau tapti prostitute...