Kauno apygardos teisme surengėme konferenciją "Prekybos žmonėmis nusikaltimai Lietuvoje: naujos tendencijos ir pagalba nukentėjusiems"
Balandžio 24, 2018

Kauno apygardos teisme surengėme konferenciją "Prekybos žmonėmis nusikaltimai Lietuvoje: naujos tendencijos ir pagalba nukentėjusiems", kurioje dalyvavo apie pusantro šimto klausytojų, pranešimus skaitė LAT Baudžiamųjų bylų sk. pirmininkas A. Gutauskas, Kauno apygardos prokuratūros vadovas D.Valkavičius, Žmogaus teisių stebėjimo instituto Teisės programos koordinatorė E.Leonaitė, Kauno apygardos teismo psichologė K.Savickaitė.
Nors teisėjai kasmet nagrinėja vos keliolika prekybos žmonėmis bylų, tačiau už kiekvienos jų rikiuojasi ne vieneri metai kruopštaus tyrimo, daugybė valandų nukentėjusiųjų ir liudininkų apklausų. Gaila, bet mes nežinome nutrauktų tokių ikiteisminių tyrimų skaičiaus, jų konkrečių priežasčių.
Konferencijos metu teisėjas A.Gutauskas, šiandien vienas rimčiausių šio lauko ekspertų, akcentavo aukų pažeidžiamumą, kviesdamas visas tarnybas daugiau kreipti dėmesį į šį kriterijų. Visiškai su tuo sutinkame, prekeiviai žmonėmis jau seniai suprato, kad vienišos, jaunutės motinos, paaugliai iš rizikos šeimų ar globos institucijų, asmenys su priklausomybėmis yra lengvas grobis.
Džiaugiamės, kad psichologė K. Savickaitė, atstovaudama kol kas "mikroskopinį" teismo psichologų būrį, pasidalino su klausytojais labai reikalingomis žiniomis apie aukų patirtas psichologines traumas ir kaip tai įtakoja jų parodymų, bendradarbiavimo su teisėsauga kokybę. Kaip pasiekti, kad šios žinios taptų privalomos pareigūnams, prokurorams, teisėjams? Būtų mažiau aukų kaltinimo, kad "tos tai amžinai meluoja", "nesielgia, kaip auka turėtų", "neprisimena svarbiausių įvykių, painiojasi juose" ir pan.
O mes esame labai patenkintos, kad su minimaliomis sąnaudomis mums pavyko ištransliuoti bendruomenei rūpimus klausimus.
Dėkui Kauno apygardos teismo vadovams!

Straipsniai

2015 M. VIEŠOS PASKAITOS-DISKUSIJOS „PROSTITUCIJA IŠ ARČIAU“ ŠALIES BIBLIOTEKOSE
  • I istorija

    Mane, trijų mėnesių kūdikį, paliko mama... užaugau vaikų globos namuose... įstojau mokytis, tačiau studijoms labai trūko pinigų... pažįstamas vaikinas pasiūlė vasarą išvažiuoti į Ispaniją padirbėti, sakė reikės skinti apelsinus, darbas nesunkus ir užsidirbsiu pinigų studijoms...kai atvažiavome, man pasakė, jog pamirščiau apelsinus - turėsiu dirbti prostitute... buvau parduota... verkiau, nesutikau... tada mane mušdavo, daužydavo, pririšdavo prie lovos ir prievartaudavo...
  • II istorija

    Gyvenau kaime su mama, jos sugyventiniu ir broliais... trylikos metų mane išprievartavo patėvis... pasakiau mamai, bet ji manimi netikėjo... man buvo labai skaudu... po trijų metų išvažiavau mokytis siuvėjos specialybės, susiradau draugę... ji pasiūlė važiuoti pailsėti į Vokietiją... apsidžiaugiau, nes niekada nebuvau užsienyje... Vokietijoje mane uždarė į kambarį ir pasakė, jog vakare ateis vyras ir turėsiu viską daryti, ko jis norės... aš verkiau ir galvojau, jog noriu mirti... ašaros nepadėjo, turėjau tapti prostitute...