Dalyvavome Nacionalinės teismų administracijos surengtuose LT teisėjams mokymuose
Balandžio 17, 2018

Teismų sistema lėtai, tačiau neabejotinai juda į priekį.
Labai džiaugiamės, kad teisėjai nori mokytis, išgirsti ir kito lauko atstovų nuomonę.
Nacionalinė teismų administracija surengė LT teisėjams mokymus, kuriuose turėjome unikalią progą visą pusdienį kalbėti apie situaciją prekybos žmonėmis lauke, skirtingas šio nusikaltimo formas, apie mūsų pagalbą aukoms. Bet svarbiausia - pasakoti, nagrinėti, įtikinėti apie sudėtingą nukentėjusiųjų būseną teisminiuose procesuose.
Skaudu pripažinti, bet aukos vis dar pačios jaučiasi kaltinamos, teisiamos, tarsi gaišinančios savo nevykusiais nutikimais didžiai gerbiamus susirinkusius.
Nuolat ir nuolat matome išprievartautas moteris ir mergaites, kurios norėtų išnykti teismo salėje, tiesiog nustoti egzistuoti, kad tik nereiktų susitikti su savo skriaudėjais ir jų niršiais gynėjais; jaunuolius, parduotus daryti nusikaltimus, bet nemokančius apie tai papasakoti ir ašarojančias akis slepiančius po suvaidintu atsainumu.
Bet kalba eina ne tik apie jausmus, šiandien atrodo, kad pati sistema - pradedant bendru įėjimu į teismo pastatą, koridoriumi, kuriame pečiais stumdosi aukos ir teisiamieji ir baigiant neretai tikru gynėjų "siautimu", žlugdant nukentėjusiųjų parodymus - yra nepalyginamai palankesnė teisiamiesiems. Taip, daug kas procese priklauso nuo teisėjo, bet toli gražu ne viskas.
Ar ne laikas būtų ir Teisingumo ministerijai pažvelgti iš savo bokštų žemyn ir pradėti ieškoti instrumentų, kaip sustiprinti aukos poziciją teisminiame procese? Ponai, lašelis empatijos ir žmogiškumo niekaip nesugadins jūsų nešališkos laikysenos, drąsiau.

Straipsniai

2015 M. VIEŠOS PASKAITOS-DISKUSIJOS „PROSTITUCIJA IŠ ARČIAU“ ŠALIES BIBLIOTEKOSE
  • I istorija

    Mane, trijų mėnesių kūdikį, paliko mama... užaugau vaikų globos namuose... įstojau mokytis, tačiau studijoms labai trūko pinigų... pažįstamas vaikinas pasiūlė vasarą išvažiuoti į Ispaniją padirbėti, sakė reikės skinti apelsinus, darbas nesunkus ir užsidirbsiu pinigų studijoms...kai atvažiavome, man pasakė, jog pamirščiau apelsinus - turėsiu dirbti prostitute... buvau parduota... verkiau, nesutikau... tada mane mušdavo, daužydavo, pririšdavo prie lovos ir prievartaudavo...
  • II istorija

    Gyvenau kaime su mama, jos sugyventiniu ir broliais... trylikos metų mane išprievartavo patėvis... pasakiau mamai, bet ji manimi netikėjo... man buvo labai skaudu... po trijų metų išvažiavau mokytis siuvėjos specialybės, susiradau draugę... ji pasiūlė važiuoti pailsėti į Vokietiją... apsidžiaugiau, nes niekada nebuvau užsienyje... Vokietijoje mane uždarė į kambarį ir pasakė, jog vakare ateis vyras ir turėsiu viską daryti, ko jis norės... aš verkiau ir galvojau, jog noriu mirti... ašaros nepadėjo, turėjau tapti prostitute...