Tauragės savivaldybėje – mokymai apie prekybą žmonėmis ("Tauragės kurjeris", 2016-09-16)

Prekyba žmonėmis – kas tai? Kokios šio nusikaltimo formos, verbavimo būdai, tikslai? Apie tai kalbėta Tauragės savivaldybėje surengtuose mokymuose, kuriuos organizuoja Lietuvos „Caritas“. Šįkart į mokymus sukviesti specialistai, bendraujantys su rizikos grupių žmonėmis, potencialiomis aukomis ir galintys paskleisti šią informaciją kuo plačiau – socialiniai darbuotojai, pedagogai, policijos darbuotojai, bendruomenių atstovai.
 
Lietuvos „Caritas“, kaip didžiausia nevyriausybinė organizacija, kovojanti su prekyba žmonėmis ir šios nusikalstamos veikos pasekmėmis, mokymus „Užkertant kelią prekybai žmonėmis ir fiktyvioms santuokoms: tarpžinybinis bendradarbiavimas“ rengia įgyvendindama tarptautinį projektą. Juo siekiama pasidalyti patirtimi, diskutuoti ir ieškoti veiksmingų būdų padėti prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms, vykdyti prevencinę veiklą. Lietuvoje ar už jos ribų nuo prekybos žmonėmis jau yra nukentėję nemažai žmonių – buvo įtraukti į prostituciją, parduoti darbiniam išnaudojimui, fiktyvioms vedyboms, elgetavimui, nusikalstamai veikai. Su teisiniais prekybos žmonėmis aspektais, šio nusikaltimo formomis ir pagrindiniais požymiais mokymų dalyvius supažindino Tauragės policijos komisariato Kriminalinės policijos Organizuotų nusikaltimų tyrimo skyriaus tyrėja Aurelija Kasmauskytė.
 
- Pagal Baudžiamąjį kodeksą prekyba žmonėmis yra asmenų verbavimas, gabenimas, laikymas, pardavimas, panaudojant tokias poveikio priemones, kaip šantažas, apgaulė, smurtas, pasinaudojimas asmens pažeidžiamumu tam tikru tikslu: išnaudoti prostitucijai, priverstiniams darbams arba organų donorystei. Plinta ir naujos prekybos žmonėmis formos: išnaudojimas fiktyvioms santuokoms, nepilnamečių išnaudojimas nusikaltimams vykdyti, - sakė ji.
 
Lietuvos „Carito“ Klaipėdos skyriaus koordinatorė socialiniam darbui Justina Stakaitytė papasakojo, kokie būna fiktyvių išnaudojančių santuokų scenarijai, kokios jų pasekmės, kokią pagalbą nukentėjusiems gali suteikti Lietuvos „Caritas“.
 
Pasak J.Stakaitytės, Tauragėje dažniausi prekybos žmonėmis atvejai – kai žmonės užverbuojami nusikalstamoms veikoms vykdyti, pavyzdžiui, vogti.
 
„Carito“ socialinės darbuotojos nuomone, svarbu skleisti informaciją apie prekybą žmonėmis kuo plačiau. Prekiautojų žmonėmis aukomis dažniausiai tampa asmenys iš pažeidžiamiausių visuomenės sluoksnių – vaikai ar merginos, jaunos moterys, kurios nesugeba įvertinti pasiūlymo realumo dėl savo amžiaus, psichinės būklės, socialinių įgūdžių stokos, protinės brandos.
 
Lietuvos „Caritas“ kasmet padeda 120-150 prekybos žmonėmis aukų ir per 50 seksualinės prievartos aukų. Pernai ši organizacija suteikė pagalbą 58 asmenims, kurie davė parodymus 38 ikiteisminiuose tyrimuose, ir 29 asmenims, kurie liudijo 20-yje teismo procesų.
 
 
 
Autorius Birutė Slavinskienė
 
Publikuota 2016 m. rugsėjo 16 d. čia
 
 

Straipsniai

2015 M. VIEŠOS PASKAITOS-DISKUSIJOS „PROSTITUCIJA IŠ ARČIAU“ ŠALIES BIBLIOTEKOSE
  • I istorija

    Mane, trijų mėnesių kūdikį, paliko mama... užaugau vaikų globos namuose... įstojau mokytis, tačiau studijoms labai trūko pinigų... pažįstamas vaikinas pasiūlė vasarą išvažiuoti į Ispaniją padirbėti, sakė reikės skinti apelsinus, darbas nesunkus ir užsidirbsiu pinigų studijoms...kai atvažiavome, man pasakė, jog pamirščiau apelsinus - turėsiu dirbti prostitute... buvau parduota... verkiau, nesutikau... tada mane mušdavo, daužydavo, pririšdavo prie lovos ir prievartaudavo...
  • II istorija

    Gyvenau kaime su mama, jos sugyventiniu ir broliais... trylikos metų mane išprievartavo patėvis... pasakiau mamai, bet ji manimi netikėjo... man buvo labai skaudu... po trijų metų išvažiavau mokytis siuvėjos specialybės, susiradau draugę... ji pasiūlė važiuoti pailsėti į Vokietiją... apsidžiaugiau, nes niekada nebuvau užsienyje... Vokietijoje mane uždarė į kambarį ir pasakė, jog vakare ateis vyras ir turėsiu viską daryti, ko jis norės... aš verkiau ir galvojau, jog noriu mirti... ašaros nepadėjo, turėjau tapti prostitute...