Švedai mokė, kaip kovoti su prekyba žmonėmis ("etaplius.lt", 2013-01-15)

Šiauliuose švedai moko Lietuvos pareigūnus, kaip kovoti prieš prekybą žmonėmis ir prostituciją. Abiejų šalių atstovai sako, kad problema aktuali visame pasaulyje, todėl pareigūnams svarbu užmegzti tarptautinius ryšius. Iš Lietuvos kasmet į užsienį išvežama per 1 200 moterų, kurios tampa prekybos žmonėmis aukomis.

Iš nedidelių miestelių, gyvenviečių, mažai išsilavinusios, naivios, jaunos merginos ir moterys dažnai pakliūva į sutenerių pinkles, kurie per tarpininkus merginas išveža į užsienį dirbti prostitutėmis.

„Dažniausiai patenka labiausiai socialiai pažeisti žmonės. Bedarbiai, moterys, neturinčios darbo, vienos auginančios vaikus, vyrai, turintys priklausomybių, ieškantys darbo užsienyje“, – sako Lietuvos „Carito“ Šiaulių skyriaus atstovė Marytė Puidokienė.

Išvežti į užsienį ir įkliuvę į pinkles, žmonės sunkiai išsivaduoja. Net ir išsisukę jie dažnai neieško pagalbos, nes nežino kur arba yra prigąsdinti. Patirtimi, kaip kovoti prieš prekybą žmonėmis ir prostituciją Šiauliuose dalijosi specialistai iš Švedijos, Stoholmo.

„Pastebimas prostitučių padaugėjimas, ypač Stoholmo regione iš Šiaulių. Reikėtų paminėti, kad Švedijoje baudžiama ne prostitutė, o sekso pirkėjas“, – kalbėjo Stokholmo prokuratūros atstovė Lena Nilemar.

„Prostitucija ir prekyba žmonėmis labai svarbi problema Švedijoje ir visame pasaulyje“, – pabrėžė Šiauliuose besilankanti Švedijos ambasadorė Lietuvoje Cecilia Ruthstrom.

Abiejų šalių specialistai minėjo, kad tiriant prekybos žmonėmis bylas itin svarbūs ryšiai, tarptautinis bendradarbiavimas. Šiaulių apygardos prokuratūros atstovai minėjo, kad dažniausiai tenka tirti bylas su Anglija. Su kai kuriomis valstybėmis kyla problemų.

„Su Ispanija, Graikija turėjom problemų, nes vienu atveju teisinės pagalbos atvejis buvo vykdomas dvejus metus. Patys suprantat, kokioje būsenoje yra aukos, laukdamos tam tikros medžiagos“, – pažymėjo Šiaulių apygardos prokuratūros atstovas Kastytis Šikšnys.

Šiaulių apygardos teismas nagrinėja dvi baudžiamąsias bylas dėl prekybos žmonėmis. Dvigubai daugiau bylų nagrinėjama Panevėžyje.

„Šiais metais teisme yra nagrinėjamos penkios baudžiamosios bylos, kuriose yra 18 nukentėjusiųjų, 34 kaltinamieji. Ikiteisminis tyrimas atliekamas šiuo metu septyniose baudžiamosiose bylose, kuriose septyni įtariamieji, dešimt nukentėjusiųjų“, – vardijo Panevėžio apygardos prokuratūros atstovė Nida Grunskienė.

Šiauliuose mokymai surengti Švedijos ambasados Lietuvoje dėka.Publikuota 2013 m. sausio 15 d. www.etaplius.lt

 

Straipsniai

2015 M. VIEŠOS PASKAITOS-DISKUSIJOS „PROSTITUCIJA IŠ ARČIAU“ ŠALIES BIBLIOTEKOSE
  • I istorija

    Mane, trijų mėnesių kūdikį, paliko mama... užaugau vaikų globos namuose... įstojau mokytis, tačiau studijoms labai trūko pinigų... pažįstamas vaikinas pasiūlė vasarą išvažiuoti į Ispaniją padirbėti, sakė reikės skinti apelsinus, darbas nesunkus ir užsidirbsiu pinigų studijoms...kai atvažiavome, man pasakė, jog pamirščiau apelsinus - turėsiu dirbti prostitute... buvau parduota... verkiau, nesutikau... tada mane mušdavo, daužydavo, pririšdavo prie lovos ir prievartaudavo...
  • II istorija

    Gyvenau kaime su mama, jos sugyventiniu ir broliais... trylikos metų mane išprievartavo patėvis... pasakiau mamai, bet ji manimi netikėjo... man buvo labai skaudu... po trijų metų išvažiavau mokytis siuvėjos specialybės, susiradau draugę... ji pasiūlė važiuoti pailsėti į Vokietiją... apsidžiaugiau, nes niekada nebuvau užsienyje... Vokietijoje mane uždarė į kambarį ir pasakė, jog vakare ateis vyras ir turėsiu viską daryti, ko jis norės... aš verkiau ir galvojau, jog noriu mirti... ašaros nepadėjo, turėjau tapti prostitute...