Šokiruojanti prekybos žmonėmis istorija - filme "Escaping Sunshine" ("lrytas.lt", 2013-05-09)

Už kiek parduotum savo geriausią draugą? Į šį klausimą filme „Escaping Sunshine“ (liet. „Pabėgimas iš Saulės miesto“) atsakymo ieško Lietuvoje gyvenantis režisierius iš Danijos Allanas van O. T. Andersenas. 
„Prieš keletą metų Danijos teisėsauga iš prostitucijos nelaisvės išvadavo nežmoniškomis sąlygomis laikytą lietuvę. Ją į prostituciją pardavė tautiečiai, lietuviai. Apie šią skaudžią tragediją kalbėjo visa Danijos žiniasklaida. Lietuvos, deja, ne...“ – prisimena režisierius A. Andersenas.

Stebėdamas danų ir lietuvių reakciją į įvykį, A. Andersenas nusprendė šio įvykio pagrindu sukurti filmą. Tai pasakojimas apie dvi Lietuvos abiturientes, nutarusias paskutinę vasarą prieš studijas praleisti kartu. Jos išvyksta į Daniją norėdamos užsidirbti. Tačiau gražiai prasidėjusi svajonių kelionė baigiasi, kai geriausia draugė nusprendžia parduoti kitą suteneriams.

„Neįtikėtina, tačiau prekyba žmonėmis dažniausiai prasideda nuo tų, kuriais labiausiai pasitikime. Tai gali būti draugai, kaimynai ar net šeimos nariai“, – sakė filmo prodiuserė Rasa Miškinytė.

Filmo projektas jau pelnė tarptautinį pripažinimą – Europos Sąjungos Media programa skyrė paramą projektui plėtoti, o Šiaurės ir Baltijos šalių bendros produkcijos mugėje Taline jis nugalėjo geriausio projekto nominacijoje.

Filmo „Escaping Sunshine“ kūrėjai siekia įtraukti visuomenę į prekybos žmonėmis problemos sprendimą.

„Įveikti XXI amžiaus vergovę galima tik bendromis pastangomis. Tikime, kad šis filmas padės apsaugoti ne vieną žmogų. Kviečiame kiekvieną prisidėti prie filmo pristatymo. Be privačių investuotojų šio tarptautinio projekto įgyvendinti neįmanoma.  Net ir keli litai gali padėti išgelbėti jūsų draugą, vaiką ar kaimyną. Surinktos lėšos bus skirtos filmo anonsui kurti ir organizacijai „Caritas“, kuri rūpinasi prekybos žmonėmis aukomis“, – teigė filmo prodiuserė R. Miškinytė.

Filmo kūrėjai tikisi, kad prie visuomenės informavimo apie XXI amžiaus vergovę aktyviai prisidės ne tik privatūs investuotojai, bet ir pavieniai neabejingi asmenys.

Filmo kūrėjai ketina surinkti apie 51 800 Lt (15 000 eurų), iš kurių 2 procentus skirs organizacijos „Caritas“ projektui „Pagalba prostitucijos ir prekybos moterimis aukoms“. Nesurinkus būtinos sumos, visi paaukoti pinigai bus grąžinti aukotojams.

Video reportažą galite peržiūrėti - 
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=wLLy7SY_oLk

Filmo kūrėjų puslapis paramos platformoje "Manymade" - 
http://www.manymade.org/Project/Index/58

Filmo internetinė svetainė - 
http://www.escapingsunshine.lt/

 

Straipsniai

2015 M. VIEŠOS PASKAITOS-DISKUSIJOS „PROSTITUCIJA IŠ ARČIAU“ ŠALIES BIBLIOTEKOSE
  • I istorija

    Mane, trijų mėnesių kūdikį, paliko mama... užaugau vaikų globos namuose... įstojau mokytis, tačiau studijoms labai trūko pinigų... pažįstamas vaikinas pasiūlė vasarą išvažiuoti į Ispaniją padirbėti, sakė reikės skinti apelsinus, darbas nesunkus ir užsidirbsiu pinigų studijoms...kai atvažiavome, man pasakė, jog pamirščiau apelsinus - turėsiu dirbti prostitute... buvau parduota... verkiau, nesutikau... tada mane mušdavo, daužydavo, pririšdavo prie lovos ir prievartaudavo...
  • II istorija

    Gyvenau kaime su mama, jos sugyventiniu ir broliais... trylikos metų mane išprievartavo patėvis... pasakiau mamai, bet ji manimi netikėjo... man buvo labai skaudu... po trijų metų išvažiavau mokytis siuvėjos specialybės, susiradau draugę... ji pasiūlė važiuoti pailsėti į Vokietiją... apsidžiaugiau, nes niekada nebuvau užsienyje... Vokietijoje mane uždarė į kambarį ir pasakė, jog vakare ateis vyras ir turėsiu viską daryti, ko jis norės... aš verkiau ir galvojau, jog noriu mirti... ašaros nepadėjo, turėjau tapti prostitute...