Prevencinė paskaita mokiniams „Kas yra prekyba žmonėmis?“ ("ktvm.kupiskis.lm.lt", 2018-03-06)

Vasario 27 dieną mūsų mokyklos virėjo ir prekybos įmonių vadybininko padėjėjo mokymų programų pirmo ir antro kurso mokiniai grupės valandėlių metu susitiko su Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro socialine darbuotoja Donata. Prevencinės paskaitos metu buvo pasakojama, kaip patenkama į prekybos žmonėmis tinklą, kokie būdai ir metodai naudojami kol dar žmonės yra Lietuvoje, o visai kitaip elgiamasi jau išvykus iš šalies.
 
Lietuvoje populiariausi būdai – pažadai, apgaulė, įklampinimas į skolas (realias ar menamas), o išvykus iš šalies „švelnus“ elgesys pasikeičia į tiesioginius gąsdinimus ar net fizinį smurtą. Seksualinis išnaudojimas yra tik viena iš prekybos žmonėmis formų. Be seksualinio išnaudojimo asmenys gali būti priversti vykdyti nusikaltimus, elgetauti gatvėse, būti išnaudojami pornografijai, santuokų sudarymui, surogatinei motinystei, priversti dirbti vergiškomis sąlygomis, konsumacijai, sekstingui ir kt. Socialinė darbuotoja pasakojo, kaip prekeiviai žmonėmis kontroliuoja aukas ir kodėl jos nepabėga, kas nutinka su nukentėjusiais nuo prekybos žmonėmis, kai jiems pavyksta ištrūkti, ir, svarbiausia, kur kreiptis pagalbos nukentėjus nuo prekybos žmonėmis, kokia pagalba yra suteikiama, galiausiai, kokius reikėtų turėti sutartinius ženklus, jei kur nors išvykstama ar papuolus į prekybos žmonėmis tinklą. Susitikimą su Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro atstove organizavo socialinė pedagogė metodininkė Jovita Mačienė ir gimnazijos skyriaus vedėja Daiva Daukšienė.
 
Paskaita šia aktualia tema buvo naudinga mokiniams, nes situacija Lietuvoje yra aktuali jauniems žmonės, o Lietuva yra aukų kilmės šalis.
 
 
Dėmesio!
 
Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.
 
Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją.
 
Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.
 
 
Autorius: Jovita Mačienė

Straipsniai

2015 M. VIEŠOS PASKAITOS-DISKUSIJOS „PROSTITUCIJA IŠ ARČIAU“ ŠALIES BIBLIOTEKOSE
  • I istorija

    Mane, trijų mėnesių kūdikį, paliko mama... užaugau vaikų globos namuose... įstojau mokytis, tačiau studijoms labai trūko pinigų... pažįstamas vaikinas pasiūlė vasarą išvažiuoti į Ispaniją padirbėti, sakė reikės skinti apelsinus, darbas nesunkus ir užsidirbsiu pinigų studijoms...kai atvažiavome, man pasakė, jog pamirščiau apelsinus - turėsiu dirbti prostitute... buvau parduota... verkiau, nesutikau... tada mane mušdavo, daužydavo, pririšdavo prie lovos ir prievartaudavo...
  • II istorija

    Gyvenau kaime su mama, jos sugyventiniu ir broliais... trylikos metų mane išprievartavo patėvis... pasakiau mamai, bet ji manimi netikėjo... man buvo labai skaudu... po trijų metų išvažiavau mokytis siuvėjos specialybės, susiradau draugę... ji pasiūlė važiuoti pailsėti į Vokietiją... apsidžiaugiau, nes niekada nebuvau užsienyje... Vokietijoje mane uždarė į kambarį ir pasakė, jog vakare ateis vyras ir turėsiu viską daryti, ko jis norės... aš verkiau ir galvojau, jog noriu mirti... ašaros nepadėjo, turėjau tapti prostitute...