Prekyba vaikais - šalia mūsų ("atviraklaipeda.lt", 2018-02-02)

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegija, vadovaujama L. Žukausko, baigė nagrinėti bylą dėl prekybos vaikais Švėkšnos (Šilalės raj.) specialiojoje mokykloje 2013 – 2015 m.
 
Sunkiai suvokiami įvykiai, kai iš visos Lietuvos atvykę sekso pirkėjai mergaites prievartaudavo šalia mokyklos pamokų metu, skaudžiausiai smogė paauglėms, kurios tiek bendraamžių, tiek mokyklos personalo buvo laikytos „atstumtosiomis“.  Kita grupelė taip vadinamų „lyderių“ jas pardavinėjo už cigaretes, alkoholinius gėrimus, pinigus.
 
Ikiteisminio tyrimo medžiagą kruopščiai surinko Tauragės AVPK kriminalistė A. Kasmauskytė, o jai vadovavo ir pirmos instancijos teisme kaltinimą palaikė Klaipėdos apygardos prokuroras R. Ušinskas. Visoms 7 nukentėjusioms mergaitėms psichologinę, teisinę pagalbą teikė Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras, kurio skyrius Klaipėdoje veikia nuo 2003 m.
 
Daug nuostabos sukėlė praėjusių metų kovo mėnesį paskelbtas būtent  Klaipėdos apygardos teisėjo R. Preikšaičio sprendimas – jis neįžvelgė čia prekybos žmonėmis, pora sekso pirkėjų išteisino, kitus nubaudė simbolinėmis bausmėmis.
 
Aukščiausiojo Teismo teisėjai įvykius specialiojoje mokykloje traktavo jau visai kitaip, konstatavo vykusią prekybą vaikais, o vaikų prievartautojus nuteisė griežtomis bausmėmis, pora „dėdžių“ gavo net po 7 ir 8 metus nelaisvės!
 
Beje, šis teismas pasisakė ir apie nepriežiūrą, netvarką, tvyrojusius minėtoje mokykloje, pacitavo ir pedagogų, psichologės pasisakymus, kuriuose suaugusieji teigė „nesureikšminantys vaikų seksualinių paslaugų teikimo faktų“. Gėda jiems!
 
 
Dėmesio!
 
Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.
 
Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją.
 
Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.
 
 
Autorius: Žavinta Norvilė

Straipsniai

2015 M. VIEŠOS PASKAITOS-DISKUSIJOS „PROSTITUCIJA IŠ ARČIAU“ ŠALIES BIBLIOTEKOSE
  • I istorija

    Mane, trijų mėnesių kūdikį, paliko mama... užaugau vaikų globos namuose... įstojau mokytis, tačiau studijoms labai trūko pinigų... pažįstamas vaikinas pasiūlė vasarą išvažiuoti į Ispaniją padirbėti, sakė reikės skinti apelsinus, darbas nesunkus ir užsidirbsiu pinigų studijoms...kai atvažiavome, man pasakė, jog pamirščiau apelsinus - turėsiu dirbti prostitute... buvau parduota... verkiau, nesutikau... tada mane mušdavo, daužydavo, pririšdavo prie lovos ir prievartaudavo...
  • II istorija

    Gyvenau kaime su mama, jos sugyventiniu ir broliais... trylikos metų mane išprievartavo patėvis... pasakiau mamai, bet ji manimi netikėjo... man buvo labai skaudu... po trijų metų išvažiavau mokytis siuvėjos specialybės, susiradau draugę... ji pasiūlė važiuoti pailsėti į Vokietiją... apsidžiaugiau, nes niekada nebuvau užsienyje... Vokietijoje mane uždarė į kambarį ir pasakė, jog vakare ateis vyras ir turėsiu viską daryti, ko jis norės... aš verkiau ir galvojau, jog noriu mirti... ašaros nepadėjo, turėjau tapti prostitute...