Kovoti su prekyba žmonėmis - bendromis jėgomis ("siauliu.policija.lt", 2015-05-13)

 Gegužės 12-ąją Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai susitiko su Lietuvos Caritas atstovais ir aptarė bendradarbiavimą nustatant ir tiriant prostitucijos, prekybos žmonėmis atvejus, organizuojant pagalbą nukentėjusiems asmenims.
 
       Lietuvos Caritas socialinė darbuotoja Marytė Puidokienė sako, kad prekybos žmonėmis mastai šalyje nemažėja. Išnaudojami labiausiai psichologiškai ir ekonomiškai pažeidžiami žmonės. Nuolatos tenka susidurti su atvejais, kai asmenys išvežami į užsienį neapmokamam vergiškam darbui, seksualiniam išnaudojimui, jaunos, socialiai pažeidžiamos merginos, įtraukiamos į prostituciją. Atsiranda ir naujos prekybos žmonėmis formos. Dažnėja atvejų, kai verbuojami paaugliai. Jie įtraukiami į grupes, išvežami į užsienį vykdyti nusikaltimų arba dalyvauti žiauriose kovose. Vis daugiau rūpesčių kelia priverstinės fiktyvios santuokos.Caritas darbuotojams teko susidurti su atvejais, kai moterys išvežamos į Didžiąją Britaniją esą dirbti restoranuose, o vėliau jos verčiamos tuoktis su trečiųjų šalių piliečiais, kad šie gautų leidimą gyventi Europos Sąjungoje. Moterys patiria psichologinę ir fizinę prievartą, o pasprukti iš nusikaltėlių pinklių joms būna labai sudėtinga.
 
          Caritas atstovų teigimu, dažniausiai nukentėję asmenys būna prislėgti, jų psichologinė būsena – prasta, todėl jie stengiasi niekam nepasakoti apie patirtas kančias, siekia kuo greičiau viską pamiršti. Tiesa, dažnam to nepavyksta. Padaryta žala kartais būna milžiniška ir tam, kad žmonės vėl grįžtų į normalų gyvenimą, prireikia daug laiko, pokalbių su specialistais ir psichologais.
 
          Policijos pareigūnai ir Lietuvos Caritas atstovai aptarė, kaip po nusikaltimų dažniausiai jaučiasi aukos, ir kaip su jomis reikia bendrauti, kad apsaugotume nuo dar didesnės žalos, kad žmonės atgautų pasitikėjimą aplinkiniais ir padėtų atskleisti nusikaltimus bei nubausti kaltus asmenis. Psichologė Aušra Varneckienė pareigūnams pateikė nukentėjusių asmenų psichologinį portretą, papasakojo, kaip atpažinti tokį asmenį, kaip su juo bendrauti, kad žmogus imtų pasitikėti ir pasidalintų skaudžiais prisiminimais.
 
            Lietuvos Caritas socialinė darbuotoja Vaida Gailiutė pateikė pavyzdžių, kai laiku suteikta policijos, bendruomenės, nevyriausybinių organizacijų pagalba gali padėti žmogui sugrįžti į normalų gyvenimą. Deja, ne visi atvejai būna sėkmingi. Policijos pareigūnai ir Lieuvos Caritas atstovai pripažino, kad itin svarbu kuo daugiau bendradarbiauti. Kartu teikiama teisinė, psichologinė, socialinė ir medicininė pagalba padeda apginti nukentėjusius asmenis ir grąžinti juos į įprastą gyvenimą, o nusikaltimus padariusius asmenis nubausti, taip užkertant kelią kitiems panašiems nusikaltimams.
 
Publikuota 2015 m. gegužės 13 d. http://www.siauliu.policija.lt
 
 
 

Straipsniai

2015 M. VIEŠOS PASKAITOS-DISKUSIJOS „PROSTITUCIJA IŠ ARČIAU“ ŠALIES BIBLIOTEKOSE
  • I istorija

    Mane, trijų mėnesių kūdikį, paliko mama... užaugau vaikų globos namuose... įstojau mokytis, tačiau studijoms labai trūko pinigų... pažįstamas vaikinas pasiūlė vasarą išvažiuoti į Ispaniją padirbėti, sakė reikės skinti apelsinus, darbas nesunkus ir užsidirbsiu pinigų studijoms...kai atvažiavome, man pasakė, jog pamirščiau apelsinus - turėsiu dirbti prostitute... buvau parduota... verkiau, nesutikau... tada mane mušdavo, daužydavo, pririšdavo prie lovos ir prievartaudavo...
  • II istorija

    Gyvenau kaime su mama, jos sugyventiniu ir broliais... trylikos metų mane išprievartavo patėvis... pasakiau mamai, bet ji manimi netikėjo... man buvo labai skaudu... po trijų metų išvažiavau mokytis siuvėjos specialybės, susiradau draugę... ji pasiūlė važiuoti pailsėti į Vokietiją... apsidžiaugiau, nes niekada nebuvau užsienyje... Vokietijoje mane uždarė į kambarį ir pasakė, jog vakare ateis vyras ir turėsiu viską daryti, ko jis norės... aš verkiau ir galvojau, jog noriu mirti... ašaros nepadėjo, turėjau tapti prostitute...