Lietuvos Caritas kviečia vienyti jėgas prieš prekybą žmonėmis ("taurage.lt", 2014-12-17)

Lietuvos Caritas ir Amerikos ambasada Lietuvoje ėmėsi bendrų iniciatyvų vienytis prieš prekybą žmonėmis Lietuvoje. Iniciatyvos autoriai gruodžio 16 dieną Tauragės rajono  savivaldybėje surengė nacionalinę konferenciją  „Suvienytomis jėgomis prieš prekybą žmonėmis“, kurioje prokurorai, policijos pareigūnai, socialiniai darbuotojai ir vaikų teisių specialistai kalbėjo  apie sėkmes ir iššūkius sunkioje kovoje prieš prekeivius žmonėmis ir visuomenės abejingumą. Renginį moderavo   dr. Karolis Žibas.
 
Konferencijos dalyvius pasveikinęs Tauragės rajono savivaldybės mero  pavaduotojas Silverijus  Statkus, kvietė kovai prieš prekybą žmonėmis veikti bendromis jėgomis- suburti aukšto lygio politikus, visų valstybių narių vyriausybių pareigūnus, pilietinės visuomenės organizacijų narius, ekspertus, žiniasklaidos atstovus. Didesnį dėmesį kreipti į vaikus, kurie dažnai įtraukiami į nelegalias veikas, išnaudojami.
 
Žodį taręs  Tauragės dekanato dekanas  kun.  Alvydas Bridikis,  ragino rūpintis rytojaus diena, atkreipti dėmesį į moralę, prakalbinti žmones- šeimas, tėvus vaikus, įdiegti atsakomybės jausmą.
 
Suvienyti  jėgas prieš prekybą žmonėmis kvietė ir konferencijoje pasisakę lektoriai. Su prekybosžmonėmis formomis, ikiteisminių tyrimų specifika supažindino Klaipėdos apygardos vyr. prokuroras S.Minkevičius, kaip apsaugoti nepilnamečius nuo prekeivių žmonėmis ir kokia situacija Tauragės rajone,  kalbėjo Tauragės vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėja J.Vaišvilaitė.  Su kokiomis  problemomis, iššūkiais susiduria, kokių  laimėjimų pasiekė  policijos atstovai,  duodami griežtą atkirtį prekybai žmonėmis,  supažindino Tauragės  AVPK ONTS vyr. tyrėjas M. Tubutis. Konkrečius atvejus kovojant su nusikalstamumu pristatė Lietuvos Caritas socialinė darbuotoja K.Remeikytė ir AVPK tyrėja A.Kasmauskytė.
 
Prekybos žmonėmis  reiškinys tiek pasaulyje, tiek ir Lietuvoje vis dar klesti, nepaisant didelių pastangų kovojant su juo. Ilgą laiką Lietuvoje prekyba žmonėmis buvo siejama tik su seksualiniu išnaudojimu. Tačiau šiandien vis dažniau sutinkamos ir kitos prekybos žmonėmis formos – išnaudojimas nusikalstamoms veikoms atlikti, vergiškas darbas, fiktyvios santuokos ir kita.
 
Šiuo metu Klaipėdos apygardoje nagrinėjamos šešios bylos , susijusios su prekyba žmonėmis. Keturios jų tiriamos Tauragės AVPK.
 
Apie sėkmes ir iššūkius sunkioje kovoje prieš prekeivius žmonėmis ir visuomenės abejingumą konferencijoje kalbėję prokurorai, policijos pareigūnai, socialiniai darbuotojai ir vaikų teisių specialistai teigė, kad labai svarbu ne tik išaiškinti nusikaltimus, nubausti kaltuosius, bet ir darbas su aukomis, jų šeimomis, nusikaltimo prevencija. Į prekybos žmonėmis tinklą dažniausiai patenka socialiai pažeidžiamų šeimų nariai , jauni žmonės, kurie ne visad drįsta ar žino kur kreiptis, kur ieškoti pagalbos.
 
Lietuvos Caritas programa „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ nuo 2001 m. aktyviai kovojanti su prekybos žmonėmis reiškiniu, įgyvendina projektus, kuriais  siekiama ne tik įspėti bei informuoti, bet ir paskatinti mūsų žmones nelikti abejingais, žinoti kur ir kaip kreiptis pagalbos.
 
Labai svarbu ir  didinti specialistų kompetencijas , stiprinti tarpdisciplininį bendradarbiavimą susiduriant su prekybos žmonėmis reiškiniu.
 
Po konferencijos centrinėje Tauragės miesto aikštėje 14-16 val. vyko Lietuvos Caritas socialinė akcija „Ekspozicija ant ratų“, kurios tikslas yra parodyti visuomenei rekonstruotas išnaudojimo realijas, atsakyti į rūpimus klausimus.
 
 
Publikuota 2014 m. gruodžio 17 d. http://www.taurage.lt

Straipsniai

2015 M. VIEŠOS PASKAITOS-DISKUSIJOS „PROSTITUCIJA IŠ ARČIAU“ ŠALIES BIBLIOTEKOSE
  • I istorija

    Mane, trijų mėnesių kūdikį, paliko mama... užaugau vaikų globos namuose... įstojau mokytis, tačiau studijoms labai trūko pinigų... pažįstamas vaikinas pasiūlė vasarą išvažiuoti į Ispaniją padirbėti, sakė reikės skinti apelsinus, darbas nesunkus ir užsidirbsiu pinigų studijoms...kai atvažiavome, man pasakė, jog pamirščiau apelsinus - turėsiu dirbti prostitute... buvau parduota... verkiau, nesutikau... tada mane mušdavo, daužydavo, pririšdavo prie lovos ir prievartaudavo...
  • II istorija

    Gyvenau kaime su mama, jos sugyventiniu ir broliais... trylikos metų mane išprievartavo patėvis... pasakiau mamai, bet ji manimi netikėjo... man buvo labai skaudu... po trijų metų išvažiavau mokytis siuvėjos specialybės, susiradau draugę... ji pasiūlė važiuoti pailsėti į Vokietiją... apsidžiaugiau, nes niekada nebuvau užsienyje... Vokietijoje mane uždarė į kambarį ir pasakė, jog vakare ateis vyras ir turėsiu viską daryti, ko jis norės... aš verkiau ir galvojau, jog noriu mirti... ašaros nepadėjo, turėjau tapti prostitute...